OCTA un KASKO apdrošināšanas polises – kādu izvēlēties?

man-working-with-the-laptop_385-19323865Transporta līdzeklis ik dienas tiek pakļauts dažādiem riskiem, tādēļ svarīgi ir to apdrošināt. Tomēr, pirms tiek iegādāta aktuālā apdrošināšana, nepieciešams izprast, kā tā darbojas un kādi ir tās pamatprincipi.

OCTA

OCTA ir sauszemes transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana. OCTA apdrošināšana atmaksā zaudējumus, ko transportlīdzekļa vadītājs ir nodarījis trešās personas veselībai vai īpašumam ceļu satiksmes negadījumā, ko izraisījis viņš. Ja nav noformēta OCTA apdrošināšana, transportlīdzeklim nav tiesību piedalīties ceļu satiksmē.

Apdrošināšanas kārtību regulē OCTA likums. Būtiski, ka Latvijā iegādāta OCTA apdrošināšana darbojas arī citviet Eiropas Savienībā.

Vairāk uzzini- iizi.lv!

KASKO apdrošināšana

KASKO apdrošināšana atmaksā tos zaudējumus, kas radušies ceļu satiksmes negadījuma vai citu spēkrata bojājumu dēļ – piemēram, dabas stihiju vai garnadžu nelikumīgo darbību rezultātā. Turklāt KASKO apdrošināšana nozīmē, ka atlīdzību var saņemt arī tas autovadītājs, kurš avāriju ir izraisījis.

KASKO apdrošināšana ir teicams OCTA polises papildinājums, jo tādejādi transporta līdzeklis tiek apdrošināts pret zaudējumiem, kas radušies :

> Ceļu satiksmes negadījumos;
> Ugunsgrēkos;
> Stipra lietus, vētras, krusas un citu dabas katastrofu dēļ;
> Zādzības un vandālisma gadījumā;
> Dzīvnieku radīto bojājumu gadījumā

Pērkot KASKO, papildus var izvēlēties tieši konkrētajai situācijai un vajadzībām pielāgotus riskus – apdrošināšana var ietvert arī, piemēram, tehnisko palīdzību uz ceļa vai transportlīdzekļa aizvietošanu.

OCTA un KASKO polišu cenas ietekmē vairāki kritēriji, piemēram, transportlīdzekļa veids un vecums, šofera vecums un pieredze. Polises cenu ērti uzzināt, izmantojot kādu no OCTA vai KASKO kalkulatoriem.

Kā tiek aprēķināta polises cena?

Kā minēts iepriekš, OCTA un KASKO polišu izmaksas katrā indivduālā gadījumā tiek vērtēta atsevišķi.

OCTA polises cenu rēķina, ņemot vērā gan izvēlēto derīguma termiņu, gan arī transportlīdzekļa specifiku – pilnu masu, vecumu un izmantošanas veidu. Būtiska nozīme ir arī spēkrata īpašnieka juridiskajam statusam – ja transporta līdzeklis ir juridiskas personas īpašumā, polise izmaksās vairāk. Tāpat svarīgs ir arī autovadītāja stāžs un vecums. Un, starp citu, tie, kuri brauc prātīgāk un nepārkāpj ceļu satiksmes noteikumus, arī par polisi maksā mazāk. Savukārt, ja aktuāla KASKO apdrošināšana, jāsaprot, ka vērā ņemta tiks gan transportlīdzekļa tirgus vērtība, gan vēlamais risku segums. Jāpiemin, polises cenu ietekmē arī tas, cik liels būs pašrisks.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s